Vuurwerk voor verenigingen
Sinds 1 augustus 2026 geldt in Nederland een verbod op consumentenvuurwerk van categorie F2 voor particulieren. Verenigingen en stichtingen kunnen onder voorwaarden nog wel vuurwerk afsteken tijdens de jaarwisseling. Hiervoor is een ontheffing van de burgemeester nodig.
Op deze pagina leest u welke regels gelden voor verenigingen en stichtingen die tijdens de jaarwisseling vuurwerk willen organiseren.
Wie kan een ontheffing aanvragen?
Sinds 1 augustus 2026 geldt in Nederland een verbod op consumentenvuurwerk van categorie F2 voor particulieren. Verenigingen en stichtingen kunnen onder voorwaarden nog wel vuurwerk afsteken tijdens de jaarwisseling. Hiervoor is een ontheffing van de burgemeester nodig.
Op deze pagina leest u welke regels gelden voor verenigingen en stichtingen die tijdens de jaarwisseling vuurwerk willen organiseren.
Wanneer heeft u een ontheffing nodig?
Wilt u tijdens de jaarwisseling consumentenvuurwerk van categorie F2 afsteken? Dan heeft u een ontheffing van de burgemeester nodig.
Zonder ontheffing is het bezitten en afsteken van dit vuurwerk verboden. F1-vuurwerk, zoals sterretjes en knalerwten, blijft wel toegestaan.
Wat moet u aanleveren?
Bij een aanvraag voor een ontheffing moet u in ieder geval de volgende informatie aanleveren:
- een veiligheidsplan;
- een situatietekening van de locatie;
- een overzicht van het vuurwerk dat u wilt afsteken;
- gegevens van de aangewezen supervisor(s) en ontbranders.
De gemeente beoordeelt vervolgens of de locatie geschikt en veilig is
Voorwaarden voor de locatie
Het afsteekterrein moet:
- goed bereikbaar zijn voor hulpdiensten;
- voldoende ruimte bieden voor de vereiste veiligheidsafstanden;
- geen binnenruimte van een gebouw zijn;
- op voldoende afstand liggen van kwetsbare gebouwen, brandbare objecten en locaties met kwetsbare personen of dieren.
De burgemeester kan advies vragen aan de brandweer, politie of omgevingsdienst voordat een besluit wordt genomen.
Hoeveel vuurwerk mag u gebruiken?
Per ontheffing mag maximaal 200 kilogram verpakt F2-vuurwerk aanwezig zijn en worden afgestoken.
Vervoeren van vuurwerk
Per voertuig mag u maximaal 25 kilo consumentenvuurwerk vervoeren. U kunt hierop een controle krijgen van de Inspectie Leefomgeving en Transport, de politie of een boa.
Afsteken van vuurwerk
Het vuurwerk mag uitsluitend worden afgestoken door personen die in de aanvraag zijn genoemd:
- maximaal 2 supervisors;
- maximaal 8 ontbranders;
- minimaal 18 jaar oud.
Daarnaast moeten zij:
- een vuurwerkbril dragen;
- veilig kunnen omgaan met vuurwerk;
- niet onder invloed zijn van alcohol of drugs.
Wanneer mag het vuurwerk worden afgestoken?
Vuurwerk mag uitsluitend worden afgestoken:
- op de vergunde afsteeklocatie;
- tussen 31 december 18.00 uur en 1 januari 02.00 uur.
Bij harde wind, dichte mist of andere onveilige omstandigheden moet het afsteken direct worden gestopt. De burgemeester kan een verleende ontheffing dan ook intrekken.
Kopen en ophalen van vuurwerk
Met een geldige ontheffing kan vuurwerk worden gekocht bij een legaal verkooppunt.
Belangrijke regels zijn:
- vuurwerk mag alleen worden verkocht aan de houder van een ontheffing;
- maximaal 200 kilogram per ontheffing;
- het vuurwerk mag alleen op 31 december tussen 12.00 en 18.00 uur ter beschikking worden gesteld.
Niet afgestoken vuurwerk
Is het vuurwerk niet afgestoken, bijvoorbeeld door slecht weer?
Dan moet het vuurwerk uiterlijk 1 januari om 18.00 uur worden teruggebracht naar het verkooppunt. Het verkooppunt moet het vuurwerk kosteloos terugnemen.
Heeft u ook een evenementenvergunning nodig?
In veel gevallen wel. Dat hangt af van de regels van uw gemeente en de aard van het evenement. Neem daarom tijdig contact op met uw gemeente om na te gaan welke vergunningen nodig zijn.
Meer informatie
Overweegt uw vereniging of stichting een vuurwerkactiviteit tijdens de jaarwisseling te organiseren? Neem dan ruim op tijd contact op met uw gemeente. De gemeente kan u informeren over de aanvraagprocedure, de voorwaarden en eventuele aanvullende lokale regels.
